• נזכור: מתיישבי השומרון נשבעו לעשות אזכרה ללוחם אצ"ל מוסלמי שהתגייר - אתמול רבים הגיעו לטקס המרגש

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • נזכור: מתיישבי השומרון נשבעו לעשות אזכרה ללוחם אצ"ל מוסלמי שהתגייר - אתמול רבים הגיעו לטקס המרגש

  מתוך ויקיפדיה:

  ברוך מזרחי (בלידתו: חמודה אבו אל-עיניין; 1926 – 18 באפריל 1948) היה לוחם אצ"ל, גר צדק ממוצא ערבי, שנולד בעיר צפת, הוקסם משכניו היהודים והתגייר. הוא הפך לפטריוט יהודי וציוני, ונפל במהלך מלחמת העצמאות.

  ברוך מזרחי, בן למחמוד ופטימה, נולד בשם חמודה אבו אל-עיניין למשפחה מפורסמת מצפת. על פי מקורות שונים, מוצא אמו היה ממשפחה יהודית[1]. כבר בגיל צעיר התעניין חמודה בשכניו היהודים ובמנהגיהם. הוא החל להתקרב לקבוצה של אנשי בית"ר בצפת שהתכנסו במחלבת המאירי והוקסם מהאמונה, מסיפורי הגבורה ומההווי שלהם. הבית"רים לא ידעו איך לקבל את הנער הערבי המיוחד, התלהבו כשהיה מצטרף לשירת 'שתי גדות לירדן' אך גם חשדו בו ובכוונותיו ואף הלקו אותו באחת הפעמים. בשלב מסוים עזב את בית הספר הממשלתי הערבי בצפת ועבר ללמוד בבית ספר אליאנס למרות התנגדות משפחתו. חמודה, שהיה תלמיד ערבי יחיד בבית ספר יהודי התקבל על ידי התלמידים היהודים, בהם מי שהיה לימים חבר הכנסת, אבנר חי שאקי.

  כשנפטרה אמו התערערו יחסיו עם אביו. חמודה עזב סופית את הבית ועבר לחיפה כשהוא נחוש בדעתו להתגייר ולהצטרף לדת היהודית. הוא עבר תהליך גיור כשהוא מקפיד על קלה כחמורה, ושמו בישראל נקבע תחילה לאברהם בן אברהם. בשלב מאוחר יותר החליט להחליף את השם לברוך מזרחי, שאינו מסגיר את גיורו.

  ברוך מזרחי התחבר לסניף בית"ר בחיפה, הצטרף לאצ"ל והשתתף בפעילות כנגד המנדט הבריטי בהפצת כרוזים ובסיורי אבטחה. במהלך אחת הפעולות נתפס ונשלח למחנה המעצר בלטרון. הוא הוחזק שם במשך חודשים אחדים, עד שנשלח יחד עם עוד 55 גולי אצ"ל ולח"י לגלות באריתריאה. כשלא התירו לו לקחת דבר, התעקש לקחת טלית ותפילין.

  כשלושה שבועות לאחר שהגיע לאריתריאה נפגע קשה מירי של השומרים הסודאנים[2], באירוע בו נהרגו שני עצורים ונפצעו 12. ברוך מזרחי נותח במשך 24 שעות על ידי רופא בריטי וניצל. לאחר כחודשיים של שיקום, התחיל ברוך להתאושש והצטרף לחבריו במחנה. מאוחר יותר סופר עליו כי יום אחד אמר לו חברו למעצר דני מטרסקו בבדיחות הדעת שלאחר שקיבל 20 מנות דם אנגלי הוא כבר לא יהודי. רק לאחר שהבין שזו הייתה בדיחה נרגע ברוך מזרחי, שזהותו החדשה כיהודי וציוני הייתה כל כך חשובה לו. בהמשך השתתף בנסיונות הבריחה ממחנות המעצר.

  הן בתקופת מעצרו בלטרון והן במהלך גלות אריתריאה, נעשו ניסיונות מצד משפחתו הערבית לשחרר אותו, אך ברוך מזרחי התעקש שהוא יהודי לאומי ולא יבגוד בעמו ובמולדתו. התנהלותו זו של ברוך מזרחי הביאה את משפחתו להחלטה לנקום את כבודה.[דרושה הבהרה]

  לאחר כשנתיים במחנות המעצר באריתריאה, קניה וסודאן, שוחרר ברוך מזרחי במפתיע, הוחזר לארץ ישראל ושב לחיפה ולפעילות במסגרת האצ"ל. בהמשך הצטרף לגרעין של אנשי בית"ר משוחררי הבריגדה היהודית שהקימו את מאחז מרגולין ליד צומת בית ליד, שממנו התפתח בהמשך היישוב נורדיה. הוא השתלב בפעילות, עבד קשה והתנהג כיהודי ארצישראלי לכל דבר.

  במקביל לעבודתו המשיך לבצע פעילות מודיעינית במסגרת המחלקה הערבית של האצ"ל, ובמסגרת זו נשלח ב-18 באפריל 1948 לפעילות איסוף מודיעין לקראת פעולה בג'נין. האוטובוס הערבי שבו נסע מחיפה לג'נין נעצר לבדיקה שגרתית באזור מגידו, ולחוסר מזלו השוטר הערבי במחסום (ששירת בעבר במשטרת בית ליד) זיהה אותו לפי שן הזהב בפיו. מזרחי יחד עם 3 ערבים עימם התיידד במהלך הנסיעה (אך לא היו קשורים לשליחותו) הובאו בפני בית דין של קאוקג'י בכפר ג'בע, והוצאו להורג. גורלו לא היה ידוע בארץ, והוא הוכרז כנעדר עד לאחר מלחמת ששת הימים.

  לכתבה:

  רבים בהם לוחמי אצ"ל, חניכי תנועת בית"ר מגורשי חומש ושאנור, תושבי נתניה והשומרון הגיעו היום (שני) להשתתף באזכרה של המועצה האזורית שומרון ללוחם האצ"ל ברוך מזרחי, שנולד למשפחה מוסלמית לאומנית, התגייר, הצטרף לבית"ר ולאחר מכן לשורות האצ"ל, ונפל לאחר שנתפס, ומקום קבורתו לא נודע.

  סיפורו של ברוך מזרחי הוא סיפור יוצא דופן, שנגע לליבותיהם של רבים ובעיקר ללבם של תושבי שאנור והמועצה האזורית שומרון: רק לאחר שחרור השומרון במלחמת ששת הימים מצאו חבריו של ברוך מזרחי את גופתו במערה סמוך לשאנור.

  לאחר שהדברים הללו נודעו לתושבי שאנור דאז, הם נשבעו לקיים לו אזכרה בכל שנה, זאת משום שהוא לא הספיק לשאת אשה ולהביא ילדים ולמעשה לא היה מי שיזכור אותו שכן משפחתו המוסלמית התנערה ממנו. במהלך השנים קיימו המגורשים אזכרה מצומצמת למזרחי. לימים, נעקר הישוב שאנור בגירוש ב 2005, ולפני 3 שנים, ראש המועצה האזורית שומרון הנבחר, יוסי דגן, מגורש משאנור בעצמו, זכר את ההבטחה, ומאז מקיימת המועצה האזורית שומרון בכל שנה אזכרה ממלכתית לברוך מזרחי בהשתתפות לוחמי האצל וחניכי תנועת בית"ר ואף הוכרה כ"משפחתו" של ברוך מזרחי ע"י צה"ל.

  לכתבה המלאה:

  https://www.srugim.co.il/337598-%D7%A8%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%90%D7%96%D7%9B%D7%A8%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%97%D7%9D-%D7%A9%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%99%D7%99%D7%A8-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%99%D7%99%D7%A1-%D7%9C?di=1&utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • תגובות 

חזרה לראש הדף