• בן דרור ימיני על הכנסת הורי המחבלים לטקס נגד החלטת ממשלה: בג"ץ מקשה עליי את החיים - וזה הולך ומחמיר

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • בן דרור ימיני על הכנסת הורי המחבלים לטקס נגד החלטת ממשלה: בג"ץ מקשה עליי את החיים - וזה הולך ומחמיר

  לגופו של עניין, כניסה למדינה של מי שאינם אזרחים איננה זכות יסוד. הולנד וגרמניה, למשל, אסרו על כניסת פוליטיקאים טורקים. זו הייתה החלטה פוליטית. והחלטות פוליטיות, צריך להזכיר לשופטי בג"ץ, אינן פסולות רק משום שהן פוליטיות, אלא רק אם יש בהן פגיעה בוטה בזכויות יסוד. הממשלה המכהנת החליטה על גריעת תקציבים מהרשת הפלסטינית בגין תשלום למחבלים ומשפחותיהם. זו החלטה פוליטית. האם בג"ץ מתכוון לפסול אותה? הכל יכול להיות.

  וזה הולך ומחמיר. השופט יצחק עמית ציטט פסק דין קודם באותו נושא, שקבע שמדובר בחופש הביטוי של גורמים שרוצים "לפתור את הסכסוך בדרכי שלום בכדי למנוע קורבנות נוספים". השופטת ענת ברון קבעה שלטקס "יש מסר ברור של פיוס ושלום". והשופטת דפנה ארז־ברק נאחזה בחופש הביטוי. אלה קביעות שאמורות לגרום לתמיהות קשות אצל כל מי שהאקטיביזם הבלתי מרוסן לא העביר אותו על דעתו.

  ראשית, אף אחד לא פגע בחופש הביטוי של אזרחי ישראל. שנית, כניסת זרים לפעילות פוליטית איננה ולא יכולה להיות חלק מחופש הביטוי. שלישית, השאלה, בכל מקרה, איננה של חופש הביטוי, אלא של זכות הכניסה לישראל. כאשר מדינות דמוקרטיות מונעות כניסה מאזרחים זרים בגלל העמדות הפוליטיות שלהם – זו פגיעה בחופש הביטוי שלהם ושל המארחים שלהם. זה בדיוק מה שעושות מדינות דמוקרטיות. חופש הביטוי של משה פייגלין ושל מזמיניו, שמאוד רצו לשמוע אותו, נפגע כאשר בריטניה שללה את זכות הכניסה שלו, בגלל דעותיו. הוא רק אחד מתוך רשימה ארוכה של מנועי כניסה. לפי כל מדינות העולם – אין זכות חוקתית שמחייבת כניסה. לפי שופטי ישראל – כן. הם המציאו, יש מאין, זכות שלא קיימת במשפט העמים.

  השופטים לא הסתירו את החיבה שלהם לרעיון הנשגב – שלום ופיוס – שכביכול עומד בבסיס הטקס. סליחה? השופטים לא צריכים לקבוע אם אירוע מסוים תורם לשלום או דווקא להחרפת הסכסוך. זה מחוץ לסמכותם. זה ויכוח פוליטי. לא משפטי. ועמדת השופטים לא צריכה לעניין אותנו.

  לכתבה המלאה:

  https://www.news1.co.il/Archive/001-D-413658-00.html

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף