• גנץ עבד עם אובאמה מאחורי גב הממשלה כדי לקדם מכירת חיסול כללית של כל שטחי ישראל והצבת כוחות זרים אנטישמים ביו"ש

  {{report.count}}  {{report.countcommenttotal}} 
 • כתב - ISRAELY    
 • - תגיות:
 • גנץ עבד עם אובאמה מאחורי גב הממשלה כדי לקדם מכירת חיסול כללית של כל שטחי ישראל והצבת כוחות זרים אנטישמים ביו"ש

  מה קרה באותו זמן בצד הישראלי? כתבי ‘הארץ’ אמיר תיבון ועמוס הראל חשפו מתיחות גדולה בצמרת. הרמטכ”ל דאז בני גנץ, יחד עם ראש אגף תכנון בצה”ל נמרוד שפר, שיתפו פעולה עם  שליחי אובמה וקידמו את עמדתם. הם מצטטים בכיר אמריקני לשעבר שאמר כי שליחי אובמה-קרי, אלן ואנשיו, “העריכו מאוד את התרומה של גנץ, שתמך בהמשך המגעים ועודד אותנו להמשיך לחפש פתרונות, גם כשנתקענו בשל חוסר הסכמה בין שני הצדדים”. ג’ון אלן עצמו אמר ל’הארץ’ שהרגיש כי “לאורך כל הדרך המנהיגות הצבאית בצה”ל תמכה בעבודה שלנו”.

  בינתיים גילתה הצמרת המדינית לתדהמתה שגנץ ואנשיו הגיעו עם האמריקנים ל”דיון הרבה יותר מעמיק מכפי שתוכנן”. גנץ ואנשיו קידמו בשטח הסכמות לתכנית מדינית שכללה נסיגות נרחבות ופינויים, תוך מה שמצטייר כהפרת אמונו של הדרג המדיני בסוגיה אסטרטגית ביותר.

  ממשלת נתניהו, יחד עם שר הביטחון בוגי יעלון, מצאה את עצמה במבוכה מדינית קשה, שהעמידה אותם כסרבנים מול תכנית אמריקנית של נסיגות וויתורים ישראליים. שר הביטחון אסר על צה”ל להמשיך ולגבש עמדה בנוגע לתכנית האמריקנית. לטענת הראל, הדבר נעשה “כדי למנוע את קיומו של מסמך צבאי רשמי המכיר ביכולת הביטחונית לסגת מרוב שטחי הגדה”. זהו גם הרקע למשבר המפורסם שנוצר בין יעלון לקרי.

  גורם מדיני בכיר אישר את הדברים כשאמר ל’מידה’ כי בשיחות שניהל גנץ עם הגנרל אלן, “הרמטכ”ל הסכים לנסיגה כמעט מוחלטת מיהודה ושומרון כולל נסיגה מבקעת הירדן והצבת כוח בינלאומי. נתניהו הבין שגנץ התמסר לתכתיבי הקצינים האמריקנים והורה לחדול מהמגעים”. לדברי הגורם, היה מדובר בשגיאה ביטחונית חמורה: “כוח רב-לאומי הוא לא תוספת כוח – הוא החלשה. הוא תמיד עובד לטובת הפלסטינים ולא מאפשר לך לעבוד”.

  לכתבה המלאה:

  https://mida.org.il/2019/02/16/%D7%92%D7%A0%D7%A5-%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%92%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A2%D7%9E-%D7%9B%D7%9A-%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%9D-%D7%94%D7%A8%D7%9E%D7%98%D7%9B%D7%9C-%D7%92%D7%A0%D7%A5-%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99/

 • תגובות 

חזרה לראש הדף