• ישראל משוללת עומק אסטרטגי. ומה עם עומק טקטי??

 • כתב - MotiL    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 •  

  הרהורים בחג החירות: על ה"קריזה" שתקפה את איראן והחיזבאללה: להרבות טילים ולהשבחת דיוקם ועל המהומות בהר הבית

  ישראל משוללת עומק אסטרטגי. ומה עם עומק טקטי??

  מרדכי ליפמן

  לישראל בעיה מרכזית: היא משוללת לחלוטין עומק איסטראטגי. זה מצבה דהיום, וכך ישאר מצבה בעתיד. ישראל היא מדינה זעירה. זעירותה, ופועל יוצא מכך גם חולשתה לכאורה, מזמינה התנכלות צבאית, ובמיוחד כאשר היא על רקע אידיאולוגי. אבל קיים גם סיבוך נוסף: אם לנתח מצב, לא דמיוני בעליל, ולפיו תשכון לצידנו מדינה עוינת, ובמיוחד כזו שהעוינות למדינה היהודית ספוגה בכל רמ"ח אבריה, שמוצאה "פלשתיני", מדינה שלה גם יכולת לשגר, לכאן, בניד עפעף, טיל או פגז, באמצעים פשוטים כמרגמה, הניצבת על הרכסים הסמוכים, הרי הנסיון מלמד שהיא תתפתה, בשלב מסויים, לבצע פעולה מתבקשת כזו, בשם רוח הג'יהאד המקודשת, השלטת בה...

   

  רבות דובר באחרונה על פרוייקט להשבחת טילים בו עוסקת איראן +, כלומר איראן ובנות בריתה, דוגמת החיזבאללה וכמסתבר גם החות'ים בתימן.

  לא קשה להניח מה יקרה אם וכאשר יפרצו קרבות בין ישראל לבין איראן + . יתכן ואיראן תכה ראשונה. אין לדעת, אף קשה מאד לנבא השתלשלות עניינים במזה"ת המסובך שלנו. מאידך גיסא, אסור בשום אופן לשלול אפשרות כזו, של מכה מקדימה איראנית, ולו משום שממשלת האייתוללות מצהירה השכם והערב, כי היא מחוייבת לחיסול "האוייב הציוני", אף יש לה "אליבי", למכה כזו על המדינה המכונה "השטן הקטן". כך אומרים לנו מנהיגי איראן, השכם והערב: "אנו מצווים להשמיד את ישראל, בתוקף אמונתנו השיעית".

   

  בו זמנית, לישראל בעיה מרכזית: היא משוללת לחלוטין עומק איסטראטגי. זה מצבה דהיום, וכך ישאר מצבה בעתיד. ישראל היא מדינה זעירה, זעירותה, ופועל יוצא מכך גם חולשתה לכאורה, מזמינה התנכלות צבאית, ובמיוחד כאשר היא על רקע אידיאולוגי. אבל קיים גם סיבוך נוסף: אם לנתח מצב, לא דמיוני בעליל, ולפיו תשכון לצידנו מדינה עוינת, ובמיוחד כזו שהעוינות למדינה היהודית ספוגה בכל רמ"ח אבריה, שמוצאה "פלשתיני", מדינה שלה גם יכולת לשגר, לכאן, בניד עפעף, טיל או פגז, באמצעים פשוטים כמרגמה, הניצבת על הרכסים הסמוכים, הרי הנסיון מלמד שהיא תתפתה, בשלב מסויים, לבצע פעולה מתבקשת כזו, בשם רוח הג'יהאד המקודשת, השלטת בה...

  במערב קיימת תעשיה משוכללת היודעת לייצר נשק אטומי טקטי, כבר שנים רבות. אם נחבר את שני המשפטים האמורים, ניתן להניח לאיזו רמת סיכון, יכולה ישראל להגיע, עם שכנה "ידידותית", הצופה ממרחק של 20 ק"מ, בעיין לא מזויינת, במרכזי האוכלוסייה שלה... וכבר ציינו לעיל מדינה גדולה המצויה במרחק של 2000 ק"מ מאתנו. זו אף זו מהווים סיכון איסטרטגי/טקטי לישראל בעת ובעונה אחת.

  במקרה של ישראל, נכון יהיה איפה להגדיר את מצבה בעולם: היא היחידה ללא עורף טקטי גם ללא עורף אסטרטגי.  

  בעוד לאיום הטקטי יש פנים ודמות מוחשיים מאד, כפי שהוכח בגבול עם רצועת עזה, מה תהיה הדמות והמראה של האיום האיסטרטגי, לכשימומש חלילה?

  עשרות אלפי הרקטות שהזכרנו לעיל, מה יהא יעודן לפני שיחומשו מחדש הקנים הלוהטים, שהתרוקנו, לסיבוב השני? 

  התשובה ברורה: בסיסי חיל האוויר. זו המטרה ואין בלתה. המגמה, הריסת יכולתו של החיל, לחזור על הצלחתו ב – 1967, ושוב מאוחר יותר, בהריסת הכורים העיראקי והסורי.

  היש תרופה למצב ביש זה?

  במשך שנים ארוכות אכן תלו רבים את תקוותיהם בחיל האוויר הישראלי. חייל זה, שהוא בין הטובים בעולם, ואולי אף הטוב שבהם, ידע, במהלך השנים מאז מלחמת ששת הימים, אך נצחונות (מחוץ ל"גמגום", לא קטן במלחמת יום הכיפורים 1973). הוא יספק, סברו וסוברים רבים, למדינת ישראל, את אותו עומק איסטרטגי/טקטי כאמור, ואף אסטרטגי נטו,  החסר לה.  הוא יחסל כל איום בטחוני מכל סוג שהוא, אם קרוב ואם רחוק... כך אמרו ואומרים מומחי הבטחון שלנו.

  ואכן חיל האוויר של ישראל, ובמיוחד בשנים האחרונות, כאשר הוא מצוייד במודיעין מעולה, כפי שהדברים קיימים היום, הוכיח כי יש אמת בהנחה זו. לכאורה סיכוייה של ישראל לשרוד בנתונים הקיימים הם טובים, כל עוד יש לה את המטריה הזו וגם את היכולת להגיב על מכה מקדימה.

   

  אלא שכאן נכנס סיפור הטילים המדוייקים. עמו השאלה למי תהיה יכולת המכה המקדימה וליתר דיוק, מי יעשה בה שימוש ראשון.... 

  תוצאות למצב דברים כזה אנו יכולים לראות בשדות הקרב של אוקראינה. בהרס הרב שנגרם שם על ידי הטילים הרוסיים. על המתבונן במצב האמור, להביא בחשבון כי רוסיה רחוקה מאד מלממש את עוצמה בתחום הטילאות. במלחמה הזו, בין רוסיה לאוקראינה, ספק אם רוסיה השקיעה 10% מעוצמתה. ואף על פי כן ההרס בעריה הגדולות של מדינת הענק, אוקראינה, ההרס בתעשייתה, ההרס במפעלי המיים והחשמל שלה, הוא עצום. 

  לנוכח גורלה העגום של אוקראינה חולפת המחשבה העגומה עוד יותר: האם ישראל הקטנטנה היא במצב נואש כל כך, ומצבם של השואפים להרוס אותה, שפר עליהן באופן מוחלט כל כך? 

  הצוללות. תשובה בלעדית לשאלת המכה השנייה. מי מכשיל את יישומה?

  על רקע תהליכים אלה, ומבין השורות של הווייתינו הביטחונית, הרותחת והסוערת, שב וצץ מידי פעם עניין הצוללות. מדוע ולמה שאף האיש החכם, ראש ממשלת ישראל דאז, נתניהו, לרכוש עוד צוללות? ומדוע נראה נושא זה בעל חשיבות מיוחדת לו ולכמה בכירים במערכת הבטחון ולקרובים אליה?

  וכאן טמון הקשר הגורדי בין שני הנושאים דלעיל: העדר עומק אסטרטגי וטקטי כאחד, ושימוש בצוללות כנשק מוגדר מאד, כפיצוי, על "מחלה כרונית" זו. 

  שימוש בצוללות בפיצוי על הבעיה האמורה (העדר נשק איסטרטגי וטקטי כאחד), איננו המצאה ישראלית, אף שישראל במצב חמור במיוחד מבחינה זו. 

  כאשר התעצמה המלחמה הקרה בין ארה"ב ובריה"מ, ריכזה ארה"ב מאמץ מיוחד בייצור צוללות, ופיתחה כאלו שלהן יכולת צבאית מדהימה. הצוללות מהדור החדש כולן כאחת מונעות-גרעין. יכולות השהייה שלהן מתחת לפני המים היא (כמעט) בלתי מוגבלת. הן בלתי ניתנות לאיתור, יתר על כן. הן מצוידות בכלי תקיפה, שלהם יכולת הכרעה צבאית אולטימטיבית. הן מסוגלות לשגר נשק גרעיני בעודן מתחת לפני המים. יש מומחים הסבורים כי בזכות נשק יקר ערך זה, נמנעה פריצה של מלחמת עולם שלישית, גם בשנים בהם סברו בבריה"מ כי אם חלילה תפרוץ מלחמה כזו, המבוססת על מכה גרעינית כבדה-מקדימה, על האוייב, בריה"מ תהא זו שתנצח. והנה באו הצוללות והבהירו למעצמה הקומוניסטית כי תמיד, אבל תמיד, תעמוד לארה"ב יכולת המכה השנייה.

  ומה אצלנו? אצלנו ועדת חקירה... אצלנו הצגה בלתי פוסקת של רה"מ דאז, העולה ויורד בכבש הצוללת... אצלנו ארגונים ג'ינג'יים, הפועלים בהתמדה, לעשות הכול, אבל הכל, למרות דעתם הנחרצת של היועמ"ש דאז והבג"ץ, כי יש להמנע מדיון משפטי בנושא זה, החליטו שר הבטחון ושר המשפטים, להגיש הצעה כזו לאישור הממשלה ויהי מה. כל זאת להבטיח הרחקתו של ראש האופוזיציה מהשלטון... 

  והרי זה הוא הנושא הבוער כאש בעצמותיהם של מרכיבי הקואליציה הנוכחית..., זהו הנושא החשוב מכל. עכשיו מסתבר שגם חשוב הוא מגורלה של ישראל בעתיד...

   

  מחרבייך ומהרסייך ממך ייצאו... ואידך זיל גמור... 

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף