• המהפכה שנתניהו ביצע שהשמאל עלול להחריב באמצע שלה: הערבים הולכים ותומכים בישראל ויחסים איתה ובועטים בערביי יו"ש לפח

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • המהפכה שנתניהו ביצע שהשמאל עלול להחריב באמצע שלה: הערבים הולכים ותומכים בישראל ויחסים איתה ובועטים בערביי יו"ש לפח

  קרדיט צילום: shutterstock

  בישראל היינו מכנים אותו "סמן ימני". בניגוד לערבים רבים, ע' לא מוכן לשלם מס פוליטי לפלסטינים ולהחרים את ישראל. גם את תפיסת השלום של המצרים והירדנים אינו מחבב. לשיטתו, לסעודים מותר לבוא במגע עם יהודים, יהיו היכן שיהיו, מבלי שיתנצלו על כך. הוא תקף את הפלסטינים על מנהגם לרתום את הערבים כולם למאבקם הלאומי, ובלשונו, לא ייתכן שבגלל מיעוט באומה הערבית יחמיצו הסעודים את ההזדמנות לטפח יחסים עם ישראל. לפלסטינים הייתה הזדמנות למדינה ב־1947, הוא אומר, ולפי שדחו אותה, אל יבואו בתלונות. את המצרים והירדנים הוא מאשים בעידוד לשנאה. היה עליהם להביא לדין מלכתחילה כל מי שמטיף לשנאת ישראל, אם בחרו בה לשמש להם ידידה. כך גם ישראל. עליה למצות את הדין עם כל ישראלי שמסית נגד ידידותיה.

  מי שהאזין בשנים האחרונות בקשב רב לנאומיו המדיניים של נתניהו יכול היה למצוא את הרעיון הזה שזור בהם. הנסיכויות יסכימו לכך, מקווה ראש הממשלה, על בסיס אינטרסים משותפים. מהם אותם אינטרסים? המאבק באיראן, כי היא מסכנת גם אותם, והמגע הכלכלי: תעשיות ביטחוניות, טכנולוגיות מתקדמות, קשרי רפואה ומיזמים של תשתית ומים. לישראל יש הרבה מה למכור, ולהן יש אמצעים לקנות. עכשיו השאלה היא המחיר. לא הכספי, המדיני.בהופעה בכנסת, לפני כמה שבועות, פרס נתניהו את תפיסתו. הוא אמר כי העוצמה הישראלית, מדינית וטכנולוגית, היא אטרקציה עבור הערבים. ישראל מצויה בשיתוף פעולה עם חצי תריסר מדינות ערביות, והמספר עשוי להתרחב, "אם ישראל לא תהיה חלשה, אלא תפגין עוצמה, עוצמה שמופגנת אגב גם לטובתם". בכך הוא רמז לשיתוף פעולה ביטחוני וצבאי עם המדינות האלה. סעודיה כיכבה בדבריו. הוא הביא כדוגמה את רשת הרכבות בשטחה, הנושקת לגבול הירדני. "נביא רכבת מחיפה לגבול הירדן. זה כבר שם. עוד 150 קילומטר, ואנחנו מתחברים לרשת הרכבות של ערב הסעודית". לצערו, הוא טען, המיזם הזה לא התקדם "בגלל בירוקרטיה איומה בצד שלהם".

  יש להניח שלא רק בגללה.נתניהו סיפר על נתונים שאסף משרד החוץ ברשתות החברתיות, על שיעורי התמיכה של אזרחי מדינות ערב בישראל. "פעם זה היה אפס, היום זה נע בין 25% ל־45%". בדיון, שאותו יזמה ח"כ מרב מיכאלי ועסק בשלום עם ירדן, הסביר ראש הממשלה מדוע האופציה הפלסטינית תקועה. להבנתו, הקיפאון עם הפלסטינים אינו תוצאה של החזקת השטחים אלא תוצאה של מאבק קיום. הוא הזכיר את מאורעות תרפ"א ותרפ"ט, ואת המאורעות של 1936־1939, כביטוי לשאיפתם לחסל את ישראל הרבה לפני 67'. "עוד משנות ה־20 הם שללו את עצם קיומה", אמר. הוא חזר והזכיר את סירובו של אבו מאזן להכיר בכך שישראל היא מדינת הרוב היהודי. "לא הצלחנו לפרוץ את זה".

  לכתבה המלאה:

  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-732374?utm_source=mivzakimnet&utm_medium=xhtml&utm_campaign=mivzakimnet

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף