• כל העובדות על אינתיפאדת ערביי ישראל בשנת 2000 בהם נהרגו אזרחים ישראלים

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • כל העובדות על אינתיפאדת ערביי ישראל בשנת 2000 בהם נהרגו אזרחים ישראלים

  בואו נדבר על מהומות אוקטובר.

  המון ציוצים וטיעונים מסתובבים ברשת על הייאוש והאפליה, יחס המדינה ועוד ועוד.

  אבל מי שרוצה לכונן קשר תקין עם אזרחי ישראל הערביים - חייב להתבסס על עובדות. אז הנה, 19 שנים - 9 עובדות:

  1. יספרו לכם שההפגנות פרצו בגלל תחושות אפליה וקיפוח. זה קשקוש. ההפגנות החלו יום אחרי פרוץ האינתיפאדה השניה, בעידודם של מנהיגים ערביים וחברי כנסת ערביים, כהזדהות עם ערביי יהודה ושומרון במאבק הפלסטיני.

  2. לא מדובר רק ב"הפגנות". המהומות כללו, למשל, חסימה של כבישים וצמתים מרכזיים, כאשר המפגינים הערביים בודקים את תעודות הזהות של הנהגים שביקשו לעבור. כשהגיע נהג יהודי – הוא ורכבו הותקפו. שוטרים וחיילים שבאו לרסן את ההתפרעויות הותקפו בצמיגים בוערים, בקבוקי תבערה, ברזלים ואבנים.

  3. זו לא היתה התנגדות "עממית" או "ספונטנית". "ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל" – שמורכבת מראשי מועצות, ח"כים ומנהיגים ערביים – פרסמה במהלך המאורעות תצהיר שבו היא משבחת את המפגינים ומטילה את האחריות לכל האירועים על המשטרה וכוחות הביטחון.

  4. שבוע אחרי פרוץ המהומות, בערב יום הכיפורים, אבנים שהשליכו צעירים מהכפר ג'סר אל-זרקא פגעו במכונית נוסעת בכביש החוף. אחת האבנים פגעה ישירות בלבו של בכור ג'אן, בן 54, נשוי ואב לארבעה. ג'אן לא שרד את הפציעה.

  5. עשרה ימים של טירוף: אלו היו "רק" שבוע וחצי. אזור המשולש היה משותק, הדרכים ליישובים יהודיים היו מנותקות, והממשלה נמנעת מלהורות על פריצת הצמתים כדי לחסוך בפצועים נוספים. 13 ערבים נהרגו במהומות, יהודי אחד (בכור ג'אן), ומאות נפצעו.

  6. בעקבות האירועים הקימה הממשלה את ועדת אור, שתפקדה היה לבחון את האירועים. הוועדה מתחה ביקורת על ראש הממשלה דאז אהוד ברק, השר לביטחון פנים ושורה של בכירים במשטרה ובימ"מ. כמו כן, קבעה הוועדה יעדים לטיפול בבעיות המגזר הערבי כמו פריסה משטרתית והסדרת קרקעות.

  7. שלושה מנהיגים ערביים סומנו ע"י הוועדה כאחראים למהומות: ראאד סאלח, שזכור כמנהיג בתנועה האסלאמית, אבל היה ראש עיריית אום-אל-פאחם; ח"כ עזמי בשארה, מייסד בל"ד, שלימים יואשם בריגול עבור החיזבאללה; וח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה,מבכירי רע"ם. אף אחד מהם מעולם לא לקח אחריות על חלקו באירועים.

  8. ועדה ממשלתית הוקמה מיד כדי ליישם את מסקנות ועדת אור. נציגי ערביי ישראל סירבו לשתף פעולה עם הוועדה, בטענה שהיא נוטה לרעתם.

  הוועדה, אגב, היתה בראשות טומי לפיד.

   


 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף