• הסכם ברטן - וודס, והסדר העולמי המשתנה.

 • כתב - יחיאל א יוגב    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • סדר העולמי הקיים הוא תולדה של הסכמים שנחתמו בארצות הברית בעיירה ברטן-וודס שבניו - אמפשייר, ביולי 1944 ערב סיום מלחמת העולם השנייה. ההסכם נחתם בין המדינות המתועשות שכללו 44 מדינות. והיא הניחה את היסודות לשיטה הכלכלית הבין-לאומית. בועידה זאת קמו קרן המטבע הבין לאומית, והבנק העול.

  אחד הדברים החשובים שנקבעו בועידה (בניצוחה של ארה"ב המנצחת הגדולה של מלחמת העולם השנייה ) הוא הצמדת ערך הזהב לדולר ובכך הצמדת ערכם של מטבעות בין לאומיים אחרים בדרך עקיפה זו לדולר האמריקאי. כך הפכה ארה"ב למעצמה כלכלית עולמית ויש הטוענים מבלי שבאמת רצתה בכך.

  במסגרת ברטן - וודס, אבטיחה ארצות - הברית, גישה חופשית ובטוחה לסחר ואנרגיה בעזרת הציא האימתני שלה לבני בריתה שכללו גם מדינות אסיתיות שנכנסו תחת חסותה אחרי שהפסידו לה במלחמת העולם השנייה כדוגמאת יפן.

  בתמורה שנים מאוחר יותר דרשה ארצות הברית ממדינות אלא תמיכה במלחמתה מול ברית - המועצות ובעלות בריתה.

  המסגרת של ברטן-וודס, יצרה שיתוף פעולה בין המדינות החתומות על ההסכם וכאלה שביקשו להנות מהסדר הכלכלי פוליטי החדש בניצוחה של ארצות-הברית. תקופה זו למרות המלחמה הקרה הייתה תקופה של סגסוג כלכלי יחסי ושל יצובות פוליטית עם יוצאים מהכלל בשוליים.

  אך מצב זה משתה בעיקר בשני העשורים האחרונים. בעקבות הנצחון של ארצות-הברית במלחמה הקרה, העיניין של ארצות-הברית בנעשה בעולם ירד ושוב היא מחפשת לצמצם נוכחותה בעולם. ארצות-הברית היום בעקבות טכנולוגית פיצלי השמן, יכולה לספק את כל צורכיה האנרגטים ואף ליצא אנרגיה בעצמה ללא תלות בגורמים חיצוניים כמו מדינות המזרח התיכון. בנוסף לכך גם את צורכי המזון שלה ומוצרי התעשיה יכולה ארצות-הברית לספק לעצמה, ואין לה צורך בגורם חיצוני. בעקבות המצב המתואר העולם "מסתדר" מחדש וכל מדינה מתחילה לחפש שותפות נוספות או מעצמה אזורית בכדי שתוכל לספק לעצמה בטחון וסגסוג כלכלי. 

  גם ישראל בשנים האחרונות מנסה ליצור קשרים עם מדינות באיזור, ומעבר לו, חותמת על הסכמי סחר ובריתות הגנה עם מספר מדינות קרובות יותר ורחוקות יותר יחד עם שמירה על יחסים קרובים לארצות הברית.

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף