• איש השמאל ארי שביט: השמאל התאבד ונעלם - הטעות שלו היתה שהוא התנתק מהמציאות

 • כתב - ISRAELY    
 • - לכתבות נוספות אצלנו על:
 • שתף
 • איש השמאל ארי שביט: השמאל התאבד ונעלם - הטעות שלו היתה שהוא התנתק מהמציאות

  ארי שביט הוא עיתונאי ישראלי, פובליציסט ופרשן מדיני, לשעבר בעל טור בעיתון "הארץ". היה פעיל פוליטי ושימש כיו"ר הנהלת האגודה לזכויות האזרח.

  ההישג ההיסטורי של כחול לבן והמצוקה הקיומית של בנימין נתניהו הסיטו את תשומת הלב הציבורית מהחדשה הפוליטית החשובה של 2019: דחיקת השמאל הקיצוני אל השוליים. בבחירות יוני 1992, מפלגת העבודה ומרצ קיבלו 44.3 אחוזים מהקולות (56 מנדטים). בבחירות מארס 2015, המחנה הציוני ומרצ קיבלו 22.6 אחוזים מהקולות (29 מנדטים). בבחירות ספטמבר 2019, מפלגת העבודה ומרצ קיבלו 9.1 אחוזים מהקולות (11 מנדטים). גם אחרי שחוזקו באורלי לוי ובמצביעי הפריפריה של עמיר פרץ, שתי מפלגות השמאל הציוני קיבלו חמישית ממספר הקולות שקיבלו לפני 27 שנים. הן זכו במעט יותר משליש ממספר המנדטים שבו זכו לפני ארבע שנים. אם להשתמש בביטוי של חיים רמון מעידן אחר והקשר אחר: הלווייתנים של השמאל התאבדו. הם התעקשו להתנפץ אל סלעיה של מציאות שהפכה אותם לבלתי רלוונטים.

  הטעות הראשונה של השמאל הציוני הייתה ההתנתקות מהמציאות. דוד בן־גוריון לא היה מהטמה גנדי ולא אמא תרזה. הוא הבין היטב את האכזריות של ההיסטוריה ואת האכזריות של הסכסוך הישראלי־ערבי. לרגע אחד הוא לא חשב שנשרוד בשכונה הקשה הזאת בלי אלה גדולה ביד. הוא לא באמת האמין בשלום. הוא הבין שהפלסטינים לא ישלימו בעתיד הקרוב עם קיומנו. הגאונות המדינית שלו באה לידי ביטוי בכך שהוא הקים את קיר הברזל של ז'בוטינסקי.

   

  אולם נכדיו הפוליטיים היו אחרים. הם השלו את עצמם שאפשר לסיים את הסכסוך – עכשיו. הם שאפו להעניק לישראל נורמליות סקנדינבית. וכאשר המציאות העלתה באש את חלום השלום שלהם, הם נותרו המומים. משותקים. עד היום לא העניקו מענה של ממש לטראומה של האוטובוסים המתפוצצים. עד היום לא נתנו תשובה כנה לאתגר מאה אלף הטילים. לכן הציבור הפנה להם עורף. הוא סירב להפקיד את גורלו בידי אנשים שלא הפנימו את הפיזיקה של המזרח התיכון.

  לכתבה המלאה:

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/177191/

 • {{report.countcommenttotal}}  {{report.count}} 
 • תגובות 

חזרה לראש הדף